ikona - pogoda teraz niedziela, 22 kwietnia 2018, Leona i Łukasza
12oC, 1019 hPa
wiatr: 2 km/h (W)
pogodnie
Krakowski weekend maratoński Krakowski weekend maratoński
W sobotę 21 kwietnia i niedzielę, 22 kwietnia w naszym mieście trwają imprezy towarzyszące 17. edycji PZU Cracovia Maraton, który wystartuje w niedzielę, 22 kwietnia o godz. 9.00. Pierwszym aktem dwudniowego święta biegania w podwawelskim grodzie był Cracovia Maraton na Rolkach.
Cracovia Maraton - informacje dla kierowców i pasażerów KMK Cracovia Maraton - informacje dla kierowców i pasażerów KMK
W niedzielę, 22 kwietnia, odbędzie się 17. edycja PZU Cracovia Maraton, a dzień wcześniej wydarzenia towarzyszące. W związku ze sportowym weekendem w Krakowie wprowadzone zostały zmiany w organizacji ruchu i w komunikacji miejskiej.
Sadzenie lasu z okazji Dni Ziemi 2018 Sadzenie lasu z okazji Dni Ziemi 2018
Z okazji tegorocznych Dni Ziemi Zarząd Zieleni Miejskiej zorganizował w sobotę, 21 kwietnia wyjątkową akcję pod nazwą: „Zachowanie zasobów genowych wiązów mogilskich”! Brzmi groźnie? Nic podobnego! W akcji, która rozpoczęła się o godzinie 10 wzięli udział mieszkańcy Krakowa.
Kopiec Wandy do liftingu Kopiec Wandy do liftingu
Z okazji trwających Dni Ziemi ArcelorMittal Poland, właściciel krakowskiej huty i Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zaprosili mieszkańców Krakowa na piknik rodzinny przy kopcu Wandy połączony z jego sprzątaniem. W sobotę, 21 kwietnia w samo południe spotkali się w rejonie tego unikalnego nie tylko w skali Nowej Huty, ale i Krakowa zabytku archeologicznego.
Rośliny za surowce, czyli 20. Dni Ziemi w Krakowie Rośliny za surowce, czyli 20. Dni Ziemi w Krakowie
W tym roku Dni Ziemi odbywały się w nowej lokalizacji przy ul. Ferdynanda Weigla 2 na terenie szkoły podstawowej nr 124 w Starym Bieżanowie. Mieszkańcy Krakowa mogli przyłączyć się do świętowania w piątek, 20 kwietnia, i sobotę, 21 kwietnia, od godz. 11.00 do 17.00. Jak co roku Wydział Kształtowania Środowiska UMK rozdawał sadzonki roślin w zamian za surowce wtórne. Wystarczyło przynieść 40 sztuk butelek plastikowych lub 40 puszek aluminiowych lub 40 zużytych baterii, aby otrzymać jedną sadzonkę. Jedna osoba nie mogła otrzymać więcej niż 20 sadzonek.
Jak wykorzystać reprywatyzację? Prezydent Jacek Majchrowski odpowiada Tomaszowi Leśniakowi Jak wykorzystać reprywatyzację? Prezydent Jacek Majchrowski odpowiada Tomaszowi Leśniakowi
Reprywatyzacja w Krakowie nie stała się tak nośnym tematem przedwyborczym, jak liczyli niektórzy politycy jeszcze kilka miesięcy temu. Okazało się, że Kraków to nie Warszawa. Tutaj kamienice przekazywały sądy, a nie magistrat, więc urzędników nie tak łatwo jest przerobić na „czarne charaktery” tej skomplikowanej opowieści. Ciągle jednak są tacy, którzy uparcie próbują na dramatach wielu lokatorów zbić swój kapitał przed nadchodzącymi wyborami.
Bijemy „Zielony rekord Polski” Bijemy „Zielony rekord Polski”
Zarząd Zieleni Miejskiej przyłączył się do akcji „Zielony rekord Polski”. Zachęca do tego również wszystkich mieszkańców Krakowa. Z tej okazji w piątek, 27 kwietnia, o godz. 10:00 na pętli tramwajowej „Nowy Bieżanów” przy ul. Ćwiklińskiej rozpocznie się wielkie sadzenie drzew i krzewów.
Przy ul. księdza Popiełuszki powstał magnoliowy skwer Przy ul. księdza Popiełuszki powstał magnoliowy skwer
Mieszkańcy, w tym dzieci ze szkoły podstawowej, oraz pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej posadzili na skwerze przy ul. księdza Popiełuszki dziewięć magnolii. Akcja to wprowadzenie do Dni Ziemi, które odbędą się 20 i 21 kwietnia w Starym Bieżanowie. Na uczestników czeka solidna dawka wiedzy ekologicznej oraz sadzonki roślin, które będzie można otrzymać za zużyte baterie, puszki i butelki PET.
Kulturalny rozkład jazdy na weekend! Kulturalny rozkład jazdy na weekend!
Ten weekend kwietniowy będzie pełen wrażeń! Krakowskie galerie sztuki otworzą swoje drzwi podczas Cracow Gallery Weekend, w Kinie pod Baranami zobaczymy filmy prosto z Czarnego Lądu dzięki festiwalowi Afrykamera, koncertowo nie zawiodą nas Nocny Kochanek, Król czy Leski. Zapraszamy na kulturalny rozkład jazdy na najbliższe dni!
Konstytucja RP w drodze do krakowskich szkół Konstytucja RP w drodze do krakowskich szkół
Jeszcze przed świętem Konstytucji 3 Maja około 40 tysięcy krakowskich uczniów otrzyma własny egzemplarz Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. To realizacja zapowiedzi radnych i prezydenta Krakowa. W liście przewodnim skierowanym do dyrektorów szkół prezydent Jacek Majchrowski podkreślił, że refleksja nad zapisami ustawy zasadniczej odgrywa nieocenioną rolę w wychowaniu i kształtowaniu świadomości obywatelskiej młodzieży.
Kraków nagrodzi najzdolniejszych uczniów Kraków nagrodzi najzdolniejszych uczniów
Ciężko pracowali, swój wolny czas poświęcając na rozwijanie zainteresowań i uzdolnień. Opłaciło się – aż 351 krakowskich uczniów i uczennic znalazło się w roku szkolnym 2016/2017 w gronie laureatów konkursów wojewódzkich i olimpiad ogólnopolskich. Za te znakomite osiągnięcia zostaną także uhonorowani przez miasto – w przyszłym tygodniu odbiorą „Laury olimpijskie”, czyli dyplomy oraz bony na zakupy edukacyjne.
Zobacz Salwator w 360° Zobacz Salwator w 360°
Zapraszamy na kolejną wyjątkową wycieczkę: zobaczcie Salwator w 360°. Naszą kamerę ustawiliśmy na moście nad rzeką Rudawą w pobliżu kościoła i klasztoru sióstr norbertanek.
Filmowy Kraków, czyli trzy festiwale mówią jednym głosem! Filmowy Kraków, czyli trzy festiwale mówią jednym głosem!
Tuż po krakowskiej premierze „Twarzy” Małgorzaty Szumowskiej, zakończeniu planu zdjęciowego do filmu „Gareth Jones” Agnieszki Holland i wspólnej promocji podczas 68. Berlinale – nadszedł czas na trzy filmowe festiwale. Najbliższe miesiące: kwiecień, maj i czerwiec upłyną pod znakiem dobrego kina, muzyki filmowej i świetnych spotkań z ludźmi dużego ekranu i nie tylko. Zaczynamy od OFF Camera, która startuje już za tydzień, a następnie zapraszamy na 58. Krakowski Festiwal Filmowy oraz 11. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Po raz pierwszy w historii wszystkie wydarzenia wzajemnie się promują!
„Stale o Nowej Hucie” – wkrótce kolejna odsłona wystawy „Stale o Nowej Hucie” – wkrótce kolejna odsłona wystawy
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na kolejną, trzecią już odsłonę wystawy „Stale o Nowej Hucie”. Wernisaż już 25 kwietnia w oddziale „Dzieje Nowej Huty” na osiedlu Słonecznym 16.
Renowacja Zajazdu Kazimierskiego: 11 chętnych na przygotowanie dokumentacji Renowacja Zajazdu Kazimierskiego: 11 chętnych na przygotowanie dokumentacji
Aż 11 firm chce opracować dokumentację związaną z rewitalizacją Zajazdu Kazimierskiego. Tyle ofert wpłynęło w przetargu ogłoszonym przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie. Termin skłania minął 19 kwietnia. – Teraz propozycje będą analizowane pod kątem formalnym. W ciągu kilku tygodni komisja przetargowa dokona wyboru najkorzystniejszej oferty i będzie można podpisać umowę – informuje Janina Pokrywa, dyrektor ZIM Kraków.
Podyskutuj o uchwale krajobrazowej Podyskutuj o uchwale krajobrazowej
We wtorek, 24 kwietnia, odbędzie się dyskusja publiczna na temat rozwiązań przyjętych w ponownie wykładanym do publicznego wglądu projektu uchwały w sprawie „zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń”.
Przyjdź na wykład do Pałacu Krzysztofory Przyjdź na wykład do Pałacu Krzysztofory
22 kwietnia, o godz. 16.00 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do Pałacu Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus, na wykład „Wojna i medycyna. Organizacja opieki medycznej w Krakowie podczas I wojny światowej”, który wygłosi dr hab. Ryszard Gryglewski, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykład w ramach Muzeomanii z cyklu „Salon pod Faetonem” .
UJ wśród założycieli nowej uniwersyteckiej sieci współpracy UJ wśród założycieli nowej uniwersyteckiej sieci współpracy
20 kwietnia na Uniwersytecie Bolońskim doszło do podpisania listu intencyjnego ustanawiającego nową uniwersytecką sieć współpracy – European University Alliance. Uniwersytet Jagielloński reprezentował prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn.
Znamy nazwiska nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej Znamy nazwiska nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
Wojciech Bonowicz, Julia Fiedorczuk, Natalia Malek, Marta Podgórnik i Ilona Witkowska zostali nominowani do tegorocznej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Autora najlepszego tomu poetyckiego poznamy 9 czerwca podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
„Rozmównica” w Dworku Białoprądnickim „Rozmównica” w Dworku Białoprądnickim
W czwartek, 26 kwietnia, o godz. 18.00, w Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki” odbędzie się inauguracja cyklu wywiadów „Rozmównica”. Z Julitą Bator – blogerką, autorką książki pt. „Zamień chemię na jedzenie” rozmawiała będzie Natalia Vince.
 
Kalendarium imprez  2018-04-22
cracovia