ikona - pogoda teraz środa, 18 października 2017, Łukasza i Juliana
9oC, 1015 hPa
wiatr: 4 km/h (W)
przeważnie bezchmurnie
Mobilne warsztaty dla seniorów Mobilne warsztaty dla seniorów
Wydział Gospodarki Komunalnej UMK we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym SA w Krakowie organizuje serię warsztatów przeznaczonych dla osób starszych (50+), dotyczących poruszania się komunikacją zbiorową w Krakowie. Bezpłatne warsztaty odbywają się w październiku i listopadzie.
Miasto pomoże niepełnosprawnym dzieciom i ich rodzinom Miasto pomoże niepełnosprawnym dzieciom i ich rodzinom
Magistrat wesprze krakowskie rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa będą mogły korzystać z systemu zniżek, ulg, preferencji i uprawnień na podstawie Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem. Od 2 listopada Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa rozpocznie przyjmowanie wniosków o przyznanie/wydanie kart. Kraków jest prekursorem w realizacji tego typu programu.
Mieszkańcy zadowoleni z pracy UMK Mieszkańcy zadowoleni z pracy UMK
Profesjonalizm, pozytywnie nastawieni urzędnicy, szybkość obsługi oraz pomoc klientom – to zdaniem krakowian mocne strony Urzędu Miasta Krakwa. 84 proc. osób załatwiających sprawy w Magistracie jest zadowolona z obsługi klienta, a 89 proc. deklaruje, że nie napotkało żadnych problemów. Tak wynika z badań „Poziomu satysfakcji klienta Urzędu Miasta Krakowa”, przeprowadzonych przez firmę Lokalne Badania Społeczne.
Nowe naziemne przejścia dla pieszych Nowe naziemne przejścia dla pieszych
Od wtorku w związku z reorganizacją Strefy Płatnego Parkowania funkcjonuje nowe przejście naziemne dla pieszych na skrzyżowaniu al. Krasińskiego, Zwierzynieckiej i Kościuszki. Dzięki niemu sprawniej  przemieszczać się będą w tej okolicy osoby niepełnosprawne, rodzice z dziećmi czy osoby starsze. Znacznie skróci się też czas przejścia z przystanku tramwajowego (w kierunku pętli Salwator) na przystanek tramwajowy w stronę centrum miasta.
Złóż wniosek o dopłatę do kosztów ogrzewania Złóż wniosek o dopłatę do kosztów ogrzewania
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zachęca do składania wniosków o dopłaty w roku 2017 do kosztów ogrzewania po wymianie źródła ogrzewania na proekologiczne.
Studium wykonalności metra z dofinansowaniem Studium wykonalności metra z dofinansowaniem
W poniedziałek 16 października podpisano umowę na dofinansowanie opracowania studium wykonalności budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie. Koszt przedsięwzięcia to 10 mln zł, z czego 50 proc. zagwarantuje Miasto jako wkład własny, a druga część zostanie sfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Ogłoszenie zamówienia publicznego przewidziano na koniec 2017 roku, a planowany termin odebrania opracowania to koniec 2019.
Przed nami 53. Studencki Festiwal Piosenki Przed nami 53. Studencki Festiwal Piosenki
30 wykonawców weźmie udział w 53. Studenckim Festiwalu Piosenki – Krakowskim Festiwalu Piosenki, rozpoczynającym się w sobotę, 21 października w Krakowie. Koncert laureatów oraz koncert pt. „Wojciech Młynarski. Awers – rewers” odbędą się w niedzielę, 22 października w Małopolskim Ogrodzie Sztuki o godzinie 19.
Jak wykorzystać krakowski tartan? Weź udział w konkursie! Jak wykorzystać krakowski tartan? Weź udział w konkursie!
W dniach 30 września - 1 października w Krakowie odbył się Festiwal Szkockiej Kraty, na którym przedstawiciele Edynburga przekazali naszemu miastu specjalnie uszyty tartan. Urząd Miasta Krakowa zaprasza do udziału w konkursie i przesłania propozycji wykorzystania krakowskiej kraty w materiałach promujących miasto.
Kraków.pl dodaj do ulubionych - zobacz nowy odcinek Kraków.pl dodaj do ulubionych - zobacz nowy odcinek
Aktualności, wywiady, komentarze. Po Krakowie oprowadza i o atrakcjach oraz wydarzeniach w mieście opowiada Małgorzata Broszewska-Palenik z telewizja.krakow.pl. Zobacz program i dodaj Kraków.pl do ulubionych!
Posadzą drzewa w kolejnym Parku Krakowian Posadzą drzewa w kolejnym Parku Krakowian
W najbliższą sobotę przy ul. Księcia Józefa, w ramach drugiej edycji akcji Park Krakowian mieszkańcy posadzą 174 drzewa upamiętniające narodziny dzieci. Początek wydarzenia organizowanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej o godzinie 11.00. Po zakończeniu sadzenia krakowskie rodziny będę mogły wziąć udział we wspólnym ognisku.
Spędź niedzielę na rowerze Spędź niedzielę na rowerze
Wciąż istnieje możliwość zapisania się na edukacyjną wycieczkę rowerową, która wyruszy już w najbliższą niedzielę 22 października o godz. 11 spod budynku Magistratu na pl. Wszystkich Świętych. Gwarantujemy dwie godziny bardzo przyjemnie i pożytecznie spędzonego czasu!
Świętujemy rocznicę wyzwolenia Krakowa Świętujemy rocznicę wyzwolenia Krakowa
31 października 1918 roku Kraków jako pierwsze polskie miasto odzyskał niepodległość. Z tej okazji w piątek, 27 października w naszym mieście odbędą się uroczystości upamiętniające 99. rocznicę tego wydarzenia. W programie znalazło się m.in.: złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą Legionistom Podgórskim i na grobie kpt. Antoniego Stawarza, bieg o szablę kpt. Stawarza oraz inscenizacja historyczna na Rynku Głównym.
Wzmocnienie komunikacji miejskiej w rejonie niektórych cmentarzy Wzmocnienie komunikacji miejskiej w rejonie niektórych cmentarzy
W najbliższy weekend, 21 i 22 października, w związku ze spodziewaną zwiększoną frekwencją pasażerów wzmocniona zostanie oferta Komunikacji Miejskiej w Krakowie w rejonie niektórych cmentarzy.
Nawierzchnia ul. Malborskiej do remontu Nawierzchnia ul. Malborskiej do remontu
W czwartek, 19 października rozpoczynają się prace remontowe nawierzchni ul. Malborskiej.
Sobota pełna wrażeń? Odwiedź II Festiwal Wody! Sobota pełna wrażeń? Odwiedź II Festiwal Wody!
Jak wygląda świat z wnętrza bańki? W jaki sposób woda krąży w przyrodzie? Czy w powietrzu jest woda? Te i inne zagadki, znajdą rozwiązanie już w najbliższą sobotę, 21 października w czasie II Festiwalu Wody. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Wodociągi Krakowskie zapraszają na wydarzenie i gwarantują wodospad fantastycznej zabawy, moc atrakcji, a także strumień pożytecznych informacji.
Krakowscy nauczyciele pasjonaci wyróżnieni! Krakowscy nauczyciele pasjonaci wyróżnieni!
Za iskry w oczach uczniów, lekcje bez nudy i codzienną radość z nauki – po raz czwarty w Krakowie wręczono certyfikaty „Nauczyciel z pasją”. Otrzymali je ci, którzy pasją do uprawianej przez siebie dziedziny wiedzy potrafią zarazić nie tylko swoich uczniów, ale też całe środowisko szkolne, a często również lokalne. Uroczystość odbyła się 16 października w magistrackiej Sali Obrad im. Stanisława Wyspiańskiego z udziałem zastępcy prezydenta Krakowa ds. edukacji i sportu Katarzyny Król.
Trwają pomiary ruchu kołowego w Krakowie Trwają pomiary ruchu kołowego w Krakowie
W środę i czwartek, 18 i 19 października na terenie Krakowa przeprowadzane są pomiary ruchu kołowego. Celem badań jest uzyskanie informacji dotyczących liczby pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających do/z miasta.
770 lat Grębałowa na wesoło! 770 lat Grębałowa na wesoło!
Klub Dukat Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta z ul. Stycznej 1 organizuje obchody 770-lecia lokacji Grębałowa, dawnej wsi, a dziś osiedla mieszkalnego, wchodzącego w skład dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie. Najbliższa sobota, 21 października, będzie okazją do wspólnej zabawy i podróży w czasie.
Remont torowiska na ul. Wielickiej w stronę Kurdwanowa Remont torowiska na ul. Wielickiej w stronę Kurdwanowa
Od poniedziałku, 16 października od ok. 9.00 do wtorku, 24 października do ok. 4.00, w związku z remontem torowiska na skrzyżowaniu ulic Wielickiej i Nowosądeckiej, zostanie wyłączony ruch tramwajowy na odcinku Bieżanowska-Kurdwanów.
Kraków w ciągu najbliższego roku kupi 146 nowoczesnych autobusów Kraków w ciągu najbliższego roku kupi 146 nowoczesnych autobusów
Jeszcze w tym miesiącu MPK SA w Krakowie podpisze umowę z firmą Solaris Bus&Coach SA na dostawę 38 nowoczesnych autobusów przegubowych z silnikami Euro 6, w ramach leasingu finansowego. Od tego momentu producent będzie miał 7 miesięcy na przygotowanie ich dla Krakowa. Dwa kolejne przetargi, które zostały ogłoszone w październiku dotyczą zamówienia w sumie 108 ekologicznych autobusów, w tym 12 autobusów hybrydowych. Wszystkie trafią do Krakowa w połowie przyszłego roku. W sumie w ciągu najbliższego roku mieszkańcy Krakowa otrzymają 146 nowoczesnych, ekologicznych autobusów.
 
Kalendarium imprez  2017-10-18
cracovia