ikona - pogoda teraz środa, 21 sierpnia 2019, Joanny i Franciszki
14oC, 1028 hPa
wiatr: 8 km/h (NE)
przejaśnienia
Pracowity koniec wakacji na ul. Karmelickiej Pracowity koniec wakacji na ul. Karmelickiej
Torowisko i sieć trakcyjna na przebudowywanym ciągu do Bronowic już jest. Kończą się prace drogowe związane z układaniem warstwy ścieralnej. Przed drogowcami porządkowanie terenu, nasadzanie zieleni wokół ulicy, budowa wiat przystankowych i uruchomienie sygnalizacji. Niebawem, na przełomie sierpnia i września ulicami: Królewską, Podchorążych i Bronowicką pojadą pierwsze autobusy.
Budżet obywatelski: ponad 500 projektów z pozytywną oceną Budżet obywatelski: ponad 500 projektów z pozytywną oceną
Zakończyła się weryfikacja formalno-prawna wniosków złożonych w ramach VI edycji budżetu obywatelskiego. Pozytywnie zweryfikowano 537 projektów – 114 ogólnomiejskich i 423 dzielnicowe. Teraz wnioskodawcy, których propozycje nie przeszły do kolejnego etapu, mają czas na odwołanie się od tej decyzji. Ostateczną listę projektów poddanych pod głosowanie poznamy 10 września.
Pomoc w zakupie elektrycznego wózka inwalidzkiego Pomoc w zakupie elektrycznego wózka inwalidzkiego
Jeszcze do 31 sierpnia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyjmuje wnioski mieszkańców o dofinansowanie do zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym. Środki na to zadanie uruchomił Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Celem jest niwelowanie barier wynikających z ograniczonej mobilności – wózek elektryczny to szansa na samodzielne poruszanie się dla osób, które nie mogą korzystać ze sprzętu napędzanego ręcznie.
Miasto przygotowane na wejście w życie uchwały antysmogowej Miasto przygotowane na wejście w życie uchwały antysmogowej
1 września wchodzi w życie zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie. Miasto przygotowało plan działania na zbliżający się sezon grzewczy. Na przełomie 2019 i 2020 r. strażnicy miejscy, przeszkoleni urzędnicy z Wydziału ds. Jakości Powietrza oraz inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzą ponad 4,5 tys. kontroli. Analizy zanieczyszczeń prowadzone będą też za pomocą drona, kamery termowizyjnej i monitora pyłu zawieszonego.
Tak zmienia się torowisko do Bronowic Tak zmienia się torowisko do Bronowic
Dobiegają końca prace związane z modernizacją układu torowego w ciągu ulic Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej wraz z pętlą tramwajową. Zarząd Dróg Miasta Krakowa na zrealizowanym przez siebie filmie przedstawia postęp prac na placu budowy.
Konkursy na organizację żłobków Konkursy na organizację żłobków
Gmina Miejska Kraków ogłosiła dwa otwarte konkursy ofert na organizację opieki sprawowanej w formie żłobka dla dzieci w wieku do lat trzech. Termin składania ofert upływa 10 września.
Od soboty zmiany w komunikacji do Borku Fałęckiego Od soboty zmiany w komunikacji do Borku Fałęckiego
W związku z przełożeniem rozjazdów na ul. Zakopiańskiej, mającym na celu skierowanie ruchu na nowy tor na odcinku jednotorowym, od soboty, 24 sierpnia, do wtorku, 27 sierpnia, zostanie wyłączony ruch tramwajowy na odcinku „Łagiewniki” – „Borek Fałęcki” .
MOPS niesie pomoc wszystkim potrzebującym MOPS niesie pomoc wszystkim potrzebującym
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wspiera osoby potrzebujące przez cały rok. Są to różne rodzaje wsparcia, począwszy od zapewnienia bezpiecznego schronienia w okresie zimowym, ubrania i posiłku, aż po formy aktywizacji, służące wychodzeniu z bezdomności. MOPS prowadzi także schroniska dla bezdomnych kobiet, dla osób chorych, po przejściach, eksmisjach. Podopiecznym zapewnia zarówno pomoc socjalną, jak i psychologiczną i pedagogiczną.
Mistrzowskie zmagania seniorów już we wrześniu Mistrzowskie zmagania seniorów już we wrześniu
Trwają zapisy na V Mistrzostwa Krakowa Seniorów 60+ o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa. Zawody w kategoriach 60+, 70+ i 80+ odbędą się 17 i 18 września na obiektach Klubu Sportowego „Bronowianka” na ul. Zarzecze 124a. Rejestracja chętnych będzie prowadzona do 13 września.
Kraków ma prawie 2,5 tys. wolno żyjących kotów Kraków ma prawie 2,5 tys. wolno żyjących kotów
6 rachmistrzów, 3 miesiące ich pracy, tysiące rozmów z mieszkańcami i mamy wyniki liczenia kotów wolno żyjących w Krakowie. Jest ich prawie 2,5 tysiąca – najwięcej w starej części Nowej Huty, starym Podgórzu, na Zwierzyńcu i Dębnikach. Wyniki badań potwierdzają, że populacja tych zwierząt zmniejsza się mimo opieki, jaką zapewniają im mieszkańcy i organizacje działające na ich rzecz.
Zaplanuj kulturalną środę w Krakowie Zaplanuj kulturalną środę w Krakowie
Zdecydowanie polecamy dziś wyjść na miasto. Przed nami literackie dyskusje, spotkanie z islandzkimi brzmieniami i muzyką poważną... Zainteresowani? Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami kulturalnego kalendarium na dziś!
Jak bezpiecznie jeździć na hulajnodze? Jak bezpiecznie jeździć na hulajnodze?
Hulajnoga w ostatnim czasie stała się realną alternatywą przy poruszaniu się po mieście. Trzeba jednak nauczyć się z niej korzystać. Przede wszystkim należy zachować bezpieczeństwo. Hulajnogi nie można zostawiać w przypadkowych miejscach, należy też pamiętać o pieszych, oni bowiem poruszają się wolniej.
Piąta edycja konkursu „Działajmy razem” Piąta edycja konkursu „Działajmy razem”
Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa ogłasza piątą edycję konkursu „Działajmy razem” na realizację działań międzypokoleniowych. Celem konkursu jest integracja uczniów i osób starszych oraz wyłonienie i rozpropagowanie najciekawszych projektów dotyczących uczniowskich przedsięwzięć, realizowanych we współpracy z osobami powyżej 60 roku życia.
Remont jezdni na al. Pokoju i ul. Nowohuckiej Remont jezdni na al. Pokoju i ul. Nowohuckiej
W środę, 21 sierpnia, rozpoczął się remont nawierzchni jezdni na alei Pokoju i ulicy Nowohuckiej. Utrudnienia w rejonie ronda Dywizjonu 308 potrwają do soboty, 24 sierpnia.
Nowi krakowianie poznają swoje miasto Nowi krakowianie poznają swoje miasto
Powstaje trzecia edycja poradnika dla studentów „Nowi krakowianie poznają swoje miasto”, adresowanego głównie do studentów z Ukrainy. Uaktualnieniem informacji zajmuje się Fundacja Współpracy Polsko-Ukraińskiej U-WORK.
„Jedyna taka kampania wyborcza. O Komitecie Obywatelskim 1989” „Jedyna taka kampania wyborcza. O Komitecie Obywatelskim 1989”
Muzeum Nowej Huty zaprasza na spotkanie pt. „Jedyna taka kampania wyborcza. O Komitecie Obywatelskim 1989” z udziałem prof. Tomasza Gąsowskiego i Edwarda Nowaka. Odbędzie się ono w środę, 11 września, o godz. 18.00 w siedzibie muzeum na os. Centrum E 1.
Centrum Obywatelskie Centrum C 10 – konkurs ofert Centrum Obywatelskie Centrum C 10 – konkurs ofert
Prezydent Miasta Krakowa ogłosił otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych oraz nabór na kandydatów do komisji konkursowej na realizację zadania publicznego „Centrum Obywatelskie Centrum C 10”.
Literacko-filmowy początek weekendu Literacko-filmowy początek weekendu
Już w najbliższy piątek, o godz. 15.30, na bulwarze Kurlandzkim po raz kolejny odbędzie się literacko-filmowy początek weekendu. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Biblioteka Kraków i Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości zapraszają m.in. na warsztaty literackie i pokaz filmu „Młodość” w reżyserii Paolo Sorrentino.
O Andrzeju Wajdzie na Jubileusz 70-lecia Nowej Huty O Andrzeju Wajdzie na Jubileusz 70-lecia Nowej Huty
Wojtek Gałziński w monodramie "Miałem wielkie szczęście" opowiada o wielkim polskim reżyserze Andrzeju Wajdzie, jego filmach i najnowszej historii Polski. Efekt jego pracy zobaczymy w Filmowa Cafe – Świt na oś. Teatralnym 10 już we wrześniu.
Festiwal Conrada - program wydarzeń w księgarniach Festiwal Conrada - program wydarzeń w księgarniach
Debata blogerów i wydawców, dyskusje na gorące tematy: o marnowaniu żywności i o stanie transportu publicznego w Polsce, spotkanie z literaturą japońską, performatywne czytanie, a nawet... pokaz filmu grawitacyjnego! Krakowskie księgarnie po raz kolejny przygotowały na Festiwal Conrada liczne wydarzenia towarzyszące. Oto program „Conrad w księgarniach 2019”!
 
Kalendarium imprez  2019-08-21
cracovia