ikona - pogoda teraz środa, 26 kwietnia 2017, Marii i Marcelego
6oC, 1010 hPa
wiatr: 11 km/h (N)
okresami deszcz
Pokłosie uchwały antysmogowej dla Krakowa Pokłosie uchwały antysmogowej dla Krakowa
24 kwietnia Sejmik Województwa Małopolskiego przegłosował uchwałę antysmogową dla Krakowa. Jej głównym założeniem jest określenie norm jakościowych opału na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Uchwała wejdzie w życie 1 lipca tego roku i będzie obowiązywać do 31 sierpnia 2019 roku.
Współpracuj z miastem przy oczyszczaniu ul. Lea Współpracuj z miastem przy oczyszczaniu ul. Lea
Od 25 i 26 kwietnia w każdy wtorek i środę na ul. Lea, na odcinku od skrzyżowania z ul. Kijowską do pl. Inwalidów miasto będzie prowadzić pilotażowe oczyszczanie ulicy przy zmienionej organizacji ruchu. Mieszkańcy są proszeni o zastosowanie do nowych zasad parkowania samochodów.
Krakowskie Spotkania Biegowe: zmiany w organizacji ruchu Krakowskie Spotkania Biegowe: zmiany w organizacji ruchu
Od 28 do 30 kwietnia odbędą się Krakowskie Spotkania Biegowe z największą i najważniejszą imprezą trzydniowych zmagań zawodowców i amatorów – niedzielnym 16. PZU Cracovia Maraton. W związku z tymi wydarzeniami sportowymi wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu i w komunikacji miejskiej. Zmiany w organizacji ruchu Zmiany w organizacji komunikacji miejskiej
Więcej miejsc w żłobkach z dofinansowaniem Więcej miejsc w żłobkach z dofinansowaniem
6347 miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów było w Krakowie w 2016 r. To ponad trzykrotny wzrost w porównaniu do roku 2011, kiedy łączna liczba instytucjonalnych miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech wynosiła 2030. W latach 2011-2016 wzrosły również znacząco (blisko o 100 proc.) nakłady Gminy Miejskiej Kraków na realizację zadań związanych z opieką nad dziećmi (z 24 183 799,00 zł w 2011 r. do 44 445 119,00 zł w 2016 r.).
Weekend bez tramwajów do Kurdwanowa i Nowego Bieżanowa Weekend bez tramwajów do Kurdwanowa i Nowego Bieżanowa
Od soboty, 29 kwietnia do wtorku, 2 maja w związku z koniecznością wymiany zwrotnicy na węźle Wielicka/Nowosądecka, nastąpi wstrzymanie ruchu tramwajowego na odcinku od węzła ul. Wielicka/estakada tramwajowa do pętli Nowy Bieżanów i Kurdwanów.
Do Krakowa zjadą eksperci od turystyki Do Krakowa zjadą eksperci od turystyki
W czwartek 27 kwietnia w Centrum Kongresowym ICE Kraków rozpocznie się III Międzynarodowy Kongres Etyki w Turystyce. Potrwa dwa dni i zgromadzi międzynarodowe grono delegatów – naukowców, urzędników, przedstawicieli branży turystycznej, działaczy społecznych i kulturalnych. Obrady otworzy prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Zgłoś się do European Cycling Challenge! Zgłoś się do European Cycling Challenge!
European Cycling Challenge, czyli Europejska Rywalizacja Rowerowa, to konkurencja między zespołami złożonymi z rowerzystów, która odbędzie się w maju. Kraków również będzie walczył o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce i nie tylko. Tym bardziej nas cieszy, że już teraz zgłaszają się pierwsi krakowianie chętni do uczestnictwa w tej rywalizacji! Jest ich już ponad dwudziestu.
Podoba Ci się Kraków? Zagłosuj! Podoba Ci się Kraków? Zagłosuj!
Kraków bierze udział w eliminacjach plebiscytu Top Atrakcje 2017, czyli w internetowym głosowaniu, w którym internauci wyłaniają największe atrakcje turystyczne Polski w danym roku. Projekt prowadzi portal PolskieSzlaki.pl. Zachęcamy do oddawania głosów, tym bardziej, że na głosujących w finale będą czekały upominki! Ankieta znajduje się pod adresem www.topatrakcje.pl .
„Otwarte Mieszkania” po raz pierwszy w Krakowie „Otwarte Mieszkania” po raz pierwszy w Krakowie
W weekend 13-14 maja odbędzie się pierwsza edycja festiwalu „Otwarte Mieszkania” w Krakowie. Nowa propozycja wśród lokalnych wydarzeń kulturalnych skierowana jest szczególnie do miłośników architektury, designu, a nade wszystko Krakowa. Festiwal „Otwarte Mieszkania” to unikalna możliwość zobaczenia w rzeczywistości niezwykłych, oryginalnych i często niedostępnych na co dzień wnętrz, a także okazja do poznania ich właścicieli czy projektantów.
Najbliższe remonty na krakowskich ulicach - zobacz listę Najbliższe remonty na krakowskich ulicach - zobacz listę
W najbliższych dniach rozpoczną się prace remontowe na kilku krakowskich ulicach, m.in. Conrada, Dietla czy al. Słowackiego. Oto lista wszystkich utrudnień, z jakimi muszą się liczyć kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.
Znamy nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej Znamy nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nominacje do 5. edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Są to: Tomasz Bąk za tom „[beep] generation”, Jerzy Kronhold za tom „Skok w dal, Tomasz Różycki za tom „Litery”, Marcin Sendecki za tom „W” i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za tom „Nie dam ci siebie w żadnej postaci”.
Rusza budowa parkingu P+R „Kurdwanów” Rusza budowa parkingu P+R „Kurdwanów”
We wtorek, 25 kwietnia formalnie został przekazany teren wykonawcy parkingu P+R „Kurdwanów”. Oznacza to początek prac budowlanych. Obiekt pod pętlą tramwajową dla 167 pojazdów ma zostać oddany latem tego roku.
Dwutygodnik Kraków.pl - przeczytaj najnowsze wydanie Dwutygodnik Kraków.pl - przeczytaj najnowsze wydanie
Główny temat tego numeru to wprowadzenie w naszym mieście w życie reformy edukacji. Kraków ma już plany nowej sieci szkół. Zanim powstały, odbyło się wiele spotkań i przeprowadzono mnóstwo analiz, a krakowianie wzięli udział w prawie 200 godzinach konsultacji w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Jakie będą najważniejsze zmiany wynikające z wprowadzanej reformy? W tym roku mija 10 lat działalności Biblioteki Polskiej Piosenki, o której Małgorzata Stuch rozmawia z jej założycielem - Waldemarem Domańskim: „Od zawsze interesowałem się polską piosenką. Wychowałem się przy radiu, na utworach Niemena, Grechuty, Demarczyk. Zbierałem wszystko, co się wiąże z polską piosenką: płyty, kasety, taśmy. Szukałem informacji o autorach, wykonawcach i okolicznościach powstania utworów.(...)” Z tekstu Anny Okońskiej-Walkowicz, Doradcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej dowiemy się jak rozwijają się Centra Aktywności Seniorów i dlaczego warto je odwiedzać. W numerze przeczytają Państwo również m.in. o „Rowerowym maju”, czyli akcji mającej zachęcić uczniów podstawówek do codziennych rowerowych dojazdów do szkół, o szkockiej kracie tworzonej specjalnie dla Krakowa i o randkowych śniadaniach.
Przystanek: Literatura Przystanek: Literatura
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na ulicach Krakowa pojawiły się multimedialne Przystanki Literackie Miasta Literatury UNESCO. Przybliżą podróżującym komunikacją miejską ważne postaci pisarzy związanych z Krakowem. Na jednym z nich Joseph Conrad spogląda w bezkres afrykańskiej dżungli, dwa inne zdobią tematy z prac Stanisława Wyspiańskiego, na kolejnym odnajdziemy nawiązania do twórczości Stanisława Lema, a na jeszcze innych – motywy inspirowane Awangardą Krakowską i jej pismem  „Zwrotnica”.
Młodzież pamięta - w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Młodzież pamięta - w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
We wtorek, 2 maja zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej edycji rodzinnego przejazdu na rolkach „Dla Biało-Czerwonej”. Wyruszymy specjalnie przygotowaną trasą i w taki nietypowy sposób uczcimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Kolejne dni również będą bogate w wydarzenia organizowane w ramach inicjatywy „Młodzież pamięta”
Nowe przedszkole na Klinach tryska energią Nowe przedszkole na Klinach tryska energią
Samorządowe Przedszkole nr 41 na ul. Babińskiego 1 ma już za sobą pierwsze tygodnie działalności. 1 lutego prawie setka dzieci rozpoczęła w nim zajęcia. Nabór przeprowadzono już w zimie, żeby świeżo wykończone pomieszczenia w nowym budynku nie stały puste aż do września. Obecnie w przedszkolu uczą się cztery oddziały maluchów, ale placówka jest gotowa, by z początkiem nowego roku szkolnego uruchomić kolejne oddziały – nawet cztery, czyli o dwa więcej, niż docelowo planowano. 25 kwietnia przedszkole zostało oficjalnie otwarte. W uroczystości wziął udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
„Klasy w Pasy” pokażą, jak kibicować „Klasy w Pasy” pokażą, jak kibicować
Promowanie bezpiecznego kibicowania oraz zdrowego i sportowego stylu życia to główne cele akcji MKS Cracovia SSA „Klasy w Pasy”, w ramach której klub zaprasza dzieci i młodzież na mecz XXXII kolejki Lotto Ekstraklasy Cracovia – Arka Gdynia SSA. Spotkanie odbędzie 8 maja, o godz. 18.00, na stadionie przy ul. Józefa Kałuży 1. Wejście dla dzieci oraz opiekunów jest bezpłatne. Liczba miejsc na jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy – potrwają do 5 maja, do godziny 15.00.
Kraków laureatem rankingu SGH „Gmina na 5!” Kraków laureatem rankingu SGH „Gmina na 5!”
Kraków otrzymał tytuł „Gmina na 5!” w rankingu przygotowanym przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Nasze miasto zostało docenione za system wsparcia dla przedsiębiorców.
Przedsiębiorczość w sporcie, czyli jak odnieść sukces poza areną Przedsiębiorczość w sporcie, czyli jak odnieść sukces poza areną
Koło Naukowe Managerów Sportu UJ we współpracy z Katedrą Zarządzania w Turystyce UJ organizuje czwartą edycję Konferencji Naukowej „Młodzi o Sporcie”. Wydarzenie pod hasłem „Przedsiębiorczość w sporcie, czyli jak odnieść sukces poza areną” odbędzie się już dziś na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Tysiąc twarzy Krakowa! Nasze miasto widziane smartfonem Tysiąc twarzy Krakowa! Nasze miasto widziane smartfonem
Dokładnie 1025 – tyle zdjęć zamieścili mobilni fotografowie w serwisie społecznościowym Instagram po dwudniowej wizycie w Krakowie (1 i 2 kwietnia). Do grodu pod Wawelem przyjechali w ramach akcji Nozbe Mobile Photo Trip, promującej fotografię mobilną, czyli wykonywaną za pomocą aparatu fotograficznego w telefonie komórkowym. Sprawdźcie, jak prezentuje się Kraków w mobilnym obiektywie!
Projekt „W sile wieku” – wsparcie dla seniorów Projekt „W sile wieku” – wsparcie dla seniorów
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie realizuje projekt „W sile wieku” przeznaczony dla osób powyżej 60. roku życia, które mają problem z wykonywaniem podstawowych czynności.
Podróż do źródeł Nowej Huty Podróż do źródeł Nowej Huty
Klub Zgody zaprasza 27 kwietnia o godz. 16 na spotkanie z Adamem Gryczyńskim, fotografem związanym z Krakowem, pasjonatem Nowej Huty, autorem książki „Czas zatrzymany. Fotografie z lat 1883-1963 z terenów Nowej Huty i okolic oraz wybór tekstów”. Wstęp wolny.
Konsultacje o rozwoju zieleni w Krakowie Konsultacje o rozwoju zieleni w Krakowie
Masz wizję, jak zarządzać terenami zielonymi w naszym mieście oraz pomysły, jak skutecznie dbać o rozwój zieleni publicznej? Jeśli tak, weź udział w konsultacjach projektu dokumentu „Kierunki Rozwoju i Zarządzania Terenami Zieleni w Krakowie na lata 2017-2030”. Swoje uwagi i opinie można przesyłać pocztą, drogą mailową oraz zgłaszać je podczas specjalnych dyżurów z ekspertami w Miejskim Centrum Dialogu. Konsultacje potrwają do 19 maja.
Akademia Młodego Krakowianina w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej Akademia Młodego Krakowianina w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej
W związku z realizacją przez Miasto Kraków programu Akademia Młodego Krakowianina, jednostki miejskie organizują zajęcia dla uczniów klas 1–3 z krakowskich szkół podstawowych. Program ma charakter pilotażowy, a do uczestnictwa zaproszonych zostało 20 szkół, których uczniowie wezmą udział w zorganizowanych przez wszystkie jednostki miejskie zajęciach. Akademia będzie trwała do 31 maja 2017 roku.
 
Kalendarium imprez  2017-04-26
cracovia