ikona - pogoda teraz niedziela, 26 lutego 2017, Mirosława i Aleksandra
7oC, 1015 hPa
wiatr: 17 km/h (SW)
pochmurno
List do Rektora UJ w sprawie działań antysmogowych List do Rektora UJ w sprawie działań antysmogowych
Przez tunel w Ruszczy przejedziesz nową linią autobusową nr 160 Przez tunel w Ruszczy przejedziesz nową linią autobusową nr 160
To dobra wiadomość dla mieszkańców Nowej Huty, a w szczególności Wzgórz Krzesławickich. Od dzisiaj przez tunel w Ruszczy kursuje autobus komunikacji miejskiej. Do dyspozycji mieszkańców oddana została nowa linia autobusowa nr 160, natomiast autobusy linii nr 110 będą jeździły na dotychczasowej trasie do Węgrzynowic. Przejazd tunelem skróci czas podróży pasażerom, którzy do tej pory, by przedostać się na drugą stronę terenów kolejowych, musieli nadkładać drogi.
Tymczasowa uchwała antysmogowa dla Krakowa trafia do konsultacji Tymczasowa uchwała antysmogowa dla Krakowa trafia do konsultacji
Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął projekt „przejściowej” uchwały antysmogowej dla Krakowa. Dokument zakłada wprowadzenie od 1 lipca 2017 r. zakazu używania niskiej jakości węgla do ogrzewania domów i mieszkań. Te regulacje dotyczą terenu gminy miejskiej Kraków i będą obowiązywać do momentu wejścia w życie całkowitego zakazu palenia węglem czyli do września 2019 r.
Tak! Dla czystego powietrza – rusza kolejna edycja kampanii informacyjnej Tak! Dla czystego powietrza – rusza kolejna edycja kampanii informacyjnej
Ruszyła trzecia edycja kampanii „Tak! Dla czystego powietrza”. Projekt ma zachęcić krakowian do skorzystania z dotacji do wymiany pieców węglowych. Ankieterzy, wyposażeni w specjalny identyfikator, będą odwiedzać mieszkańców do końca marca.
Będą pieniądze na studium wykonalności dla metra? Będą pieniądze na studium wykonalności dla metra?
Rosną szanse na otrzymanie przez Kraków dotacji na realizację Studium wykonalności budowy systemu szybkiego bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie do sfinansowania w ramach unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).
Więcej, częściej i wygodniej: zmiany w komunikacji miejskiej Więcej, częściej i wygodniej: zmiany w komunikacji miejskiej
Od soboty 4 marca wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Krakowie związane z pierwszym etapem wdrażania optymalizacji linii tramwajowych i autobusowych. Wprowadzane zmiany to największe w ostatnich latach jednorazowe wzmocnienie oferty linii autobusowych w naszym mieście, które ma na celu przede wszystkim poprawę obsługi komunikacyjnej w rejonach oddalonych od centrum Krakowa.
Weekendowy kulturalny rozkład jazdy Weekendowy kulturalny rozkład jazdy
Ostatni weekend lutego będzie pełen wrażeń! My już wiemy, że będziemy się świetnie bawić na "Legalnej blondynce", pośpiewamy głośno szanty, zrelaksujemy się przy jazzie i będziemy ekscytować się Oscarami. Jeśli Wy jeszcze nie macie tak mocno sprecyzowanych planów - zajrzyjcie do naszego kulturalnego rozkładu jazdy!
Miasto wprowadza kosmetyczne zmiany w sieci szkół Miasto wprowadza kosmetyczne zmiany w sieci szkół
Spośród ponad 300 szkół, których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Kraków, co do trzech pojawiły się kontrowersje. Urząd Miasta Krakowa i Małopolski Kurator Oświaty postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom i przekształcić te gimnazja w licea ogólnokształcące.
Wzgórza Krzesławickie od dziś lepiej skomunikowane Wzgórza Krzesławickie od dziś lepiej skomunikowane
Mieszkańcy dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie, a szczególnie Węgrzynowic, Łuczanowic i Luboczy, będą krócej czekać na autobus –od dzisiaj wzrosła liczba kursów na liniach 110, 117, 160, 242.
PZU Cracovia Maraton: przygotowania do biegowego święta PZU Cracovia Maraton: przygotowania do biegowego święta
W 2016 roku 15. PZU Cracovia Maraton ukończyło 5552 zawodników, w tym roku, na ponad dwa miesiące przed tegoroczną edycją do biegu zapisało się już 6165 maratończyków, a 5076 wniosło opłaty startowe. Tak duża impreza wymaga od organizatorów solidnego przygotowania. W czwartek, 23 lutego, w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Organizacyjnego 16. PZU Cracovia Maraton. Wzięła w nim udział m.in. zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji i sportu Katarzyna Król.
Prace na rondzie Kocmyrzowskim Prace na rondzie Kocmyrzowskim
Rusza kolejny etap prac na rondzie Kocmyrzowskim im Ks. Gorzelanego. Od stycznia trwa tam modernizacja torowiska tramwajowego, która zakończy się wiosną tego roku. W związku z rozpoczęciem kolejnego etapu, od poniedziałku, 27 lutego, zostanie wprowadzona zmiana w organizacji ruchu.
Widzisz dziurę na drodze? Zgłoś dyspozytorom ZIKiT Widzisz dziurę na drodze? Zgłoś dyspozytorom ZIKiT
Widzisz zniszczenia na drodze i chodniku, które pojawiły się po zimowych roztopach w Krakowie? Wykręć 12 616 7555 – pod takim numerem telefonu można zgłaszać przez całą dobę wszystkie usterki. Są one naprawiane na bieżąco, choć pierwszeństwo mają główne trasy i te, po których jeździ komunikacja miejska. Oczywiście nie zapominamy także o mniejszych, osiedlowych drogach. Jeśli ubytek jest poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa, pojawiamy się na miejscu w ciągu kilku godzin.
Bieg Pamięci 2017 – ruszyły zapisy Bieg Pamięci 2017 – ruszyły zapisy
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa już po raz piąty zaprasza na Bieg Pamięci. To część cyklicznego wydarzenia „Pamiętaj z nami”, które organizowane jest od 2012 roku. W tym roku Bieg odbędzie się w najbliższą sobotę, 8 kwietnia, a zapisy już trwają. Do końca lutego opłata startowa wynosi tylko 20 zł.
Mieszkanie Plus - Kraków włącza się w program Mieszkanie Plus - Kraków włącza się w program
Około tysiąca nowoczesnych mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności może w najbliższym czasie powstać w województwie małopolskim w ramach programu Mieszkanie Plus. Do pozyskanych wcześniej gruntów dołączyły nieruchomości w Krakowie. To efekt listów intencyjnych podpisanych w czwartek, 23 lutego przez BGK Nieruchomości SA z wojewodą małopolskim Józefem Pilchem oraz prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim.
Nowotwory - warto rozmawiać Nowotwory - warto rozmawiać
Powszechność chorób nowotworowych sprawia, że warto wiedzieć, co robić w zetknięciu z diagnozą. Jak pomóc sobie i swoim bliskim? O tym będą rozmawiać uczestnicy 2. Forum na Rzecz Onkologii, które w poniedziałek, 27 lutego w godz. 9:00 – 17.30 odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. W wydarzeniu weźmie udział m.in. Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta Andrzej Kulig.
Małpiatki zamieszkały w krakowskim zoo Małpiatki zamieszkały w krakowskim zoo
W krakowskim ogrodzie zoologicznym pojawili się nowi lokatorzy – to trzy galago senegalskie, czyli afrykańskie małpiatki z rodziny galagowatych. Dwie samice i samiec tego gatunku przyjechały z moskiewskiego zoo na początku lutego. Zamieszkały w jednym z pomieszczeń nocnego pawilonu.
Kraków europejską stolicą medycyny rodzinnej Kraków europejską stolicą medycyny rodzinnej
W 2018 roku Kraków będzie gospodarzem najbardziej prestiżowego zjazdu lekarzy rodzinnych z całego świata. W rywalizacji o miejsce europejskiego kongresu stolica Małopolski wygrała z Atenami i Bratysławą. Do Krakowa przyjedzie ponad 4 tysiące lekarzy rodzinnych z ponad 100 krajów, głównie Europy Zachodniej oraz krajów Skandynawskich, a także Australii i Stanów Zjednoczonych. Miasto Kraków jest partnerem strategicznym tego wydarzenia, które odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Hasłem konferencji będzie: jakość, efektywność, równość.
Konkurs „O Buławę Lajkonika” Konkurs „O Buławę Lajkonika”
Urząd Miasta Krakowa i Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana zapraszają do udziału w XV Przeglądzie Teatralno–Muzycznym zespołów artystycznych osób niepełnosprawnych „O Buławę Lajkonika”. Przegląd odbywać się będzie od 4 do 7 kwietnia w sali teatralnej Centrum Młodzieży.
Razem zazieleńmy Krowodrzę Razem zazieleńmy Krowodrzę
Mieszkasz w dzielnicy Krowodrza? Masz pomysły, jak poprawić jakość życia w Twojej okolicy, ale nie wiesz, jak wcielić je w życie? Jeśli tak, przyjdź na spotkanie z dyrektorem Zarządu Zieleni Miejskiej Piotrem Kempfem i porozmawiaj, jak w ramach budżetu obywatelskiego można zazielenić Krowodrzę.
Pełen pomysłów Dzień Wynalazków Pełen pomysłów Dzień Wynalazków
Najciekawsze wynalazki z całego kraju, opracowane z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa i poprawie zdrowia, praktyczne wskazówki ekspertów, jak skutecznie sprzedać swój innowacyjny pomysł oraz speed-dating, podczas którego twórcy nowych rozwiązań będą mogli bezpośrednio porozmawiać z funduszami inwestycyjnymi czy firmami – tak zapowiada się tegoroczny Dzień Wynalazków. Wydarzenie odbędzie się 3 marca na kampusie Politechniki Krakowskiej.
Krafos poprowadzi Centrum Obywatelskie Krafos poprowadzi Centrum Obywatelskie
Centrum Obywatelskie ma nowego gospodarza. Otwarty konkurs ofert na realizację tego zadania publicznego wygrało Krakowskie Forum Organizacji Społecznych Krafos – poprowadzi ono Centrum Obywatelskie w okresie od 1 marca 2017 r. do 31 grudnia 2018 r.  
 
Kalendarium imprez  2017-02-26
cracovia