ikona - pogoda teraz środa, 28 czerwca 2017, Leona i Ireneusza
20oC, 1000 hPa
wiatr: 9 km/h (E)
przeważnie bezchmurnie
Prezydent z absolutorium za 2016 rok Prezydent z absolutorium za 2016 rok
28 czerwca podczas dwóch sesji radni miejscy przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu za 2016 rok i udzielili Prezydentowi Miasta absolutorium. Za głosowało 24 radnych, 19 było przeciw. Oznacza to, że Rada Miasta Krakowa pozytywnie oceniła działania prezydenta i podległych mu służb w zakresie realizacji wydatków i dochodów miasta w 2016 r. Pozytywną opinię w tej sprawie wydały wcześniej Komisja Rewizyjna Rady Miasta i Regionalna Izba Obrachunkowa.
Uwaga na burze z gradem - ostrzeżenie synoptyków Uwaga na burze z gradem - ostrzeżenie synoptyków
Najbliższa noc ze środy na czwartek upłynie pod znakiem burz z gradem. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie prognozują wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 do 30 mm oraz porywami wiatru do 85 km/h. Lokalnie możliwe gradobicia.
Budżet obywatelski: ostatnie dni na decyzję, nie zwlekaj! Budżet obywatelski: ostatnie dni na decyzję, nie zwlekaj!
Jeszcze tylko do najbliższego piątku, 30 czerwca, krakowianie mogą głosować na wybrane projekty zgłoszone w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Dodatkowo, na ostatnie dwa dni został uruchomiony dodatkowy punkt do głosowania na rondzie Mogilskim. Autorzy projektów zrobili już swoje: przełożyli idee na konkretne zapisy i przeszli przez wymagające procedury weryfikacyjne. Teraz wszystko jest w Twoich rękach. Nie zwlekaj, oddanie głosu to tylko kilka minut! W środę w głosowaniu wziął udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Gorące dni w Krakowie. Uważajmy na upały! Gorące dni w Krakowie. Uważajmy na upały!
Synoptycy zapowiadają, że w środę i czwartek temperatura w mieście może osiągnąć nawet 33 stopnie Celsjusza. Apelujemy o unikanie słońca i częste picie wody.
Budżet obywatelski zmienia naszą codzienność Budżet obywatelski zmienia naszą codzienność
O tym, jak budżet obywatelski zmienia codzienność mieszkańców Krakowa, można się przekonać, oglądając mobilną wystawę, na której ukazano kilkadziesiąt już zrealizowanych projektów. Możemy na niej zobaczyć m.in. huśtawkę dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich, która powstała na Prądniku Białym, czy wyremontowaną kuchnię i jadalnię w Szkole Podstawowej nr 72 na Zwierzyńcu. Mobilna ekspozycja przewędrowała przez całe miasto, a do 30 czerwca można ją jeszcze zobaczyć na Małym Rynku. Tym, którzy nie zagłosowali na tegoroczny BO, przypominamy, że można to zrobić tylko do końca czerwca. Jak dowodzi wystawa – warto!
Sesja UNESCO: Kraków gotowy na najważniejsze wydarzenie roku Sesja UNESCO: Kraków gotowy na najważniejsze wydarzenie roku
– Mamy nadzieję, że dopięliśmy wszystkie sprawy organizacyjne na „ostatni guzik”. Kwestie związane z przygotowaniem Centrum Kongresowego dobiegają końca. Zmiany związane z organizacją ruchu są już zaakceptowane. Co ważne, temu najważniejszemu w Polsce wydarzeniu o międzynarodowej randze towarzyszyć będą wydarzenia w przestrzeni miejskiej, jak choćby odsłonięcie rzeźb Hedvy Ser, które artystka przekazała Krakowowi – mówił Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta, podczas konferencji prasowej w magistracie.
Kulturalna środa w Krakowie – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście! Kulturalna środa w Krakowie – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!
Zastanawiacie się, na co warto pójść, co zobaczyć i jak pożytecznie spędzić środę w naszym mieście? W dzisiejszym kulturalnym rozkładzie przygotowaliśmy dla Was najciekawsze atrakcje. Rezerwujcie czas w kalendarzu i przychodźcie!
Niebieskie koperty dla pojazdów osób niepełnosprawnych Niebieskie koperty dla pojazdów osób niepełnosprawnych
W Krakowie trwa odnawianie kopert w miejscach postojowych dla osób niepełnosprawnych. Zgodnie z nowym prawem miejsca te malowane są na niebiesko i mają wyraźny piktogram z symbolem osoby niepełnosprawnej. W pierwszej kolejności do nowych przepisów dostosowane zostaną drogi wewnętrzne.
Ciężkie pojazdy znikną z ulicy Półłanki Ciężkie pojazdy znikną z ulicy Półłanki
W czwartek 29 czerwca otwarty zostanie kolejny odcinek drogi ekspresowej S7, części wschodniej obwodnicy Krakowa, pomiędzy węzłem Rybitwy i ul. Igołomską. Nowa trasa pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie transportu samochodowego w Krakowie. Tym bardziej, że równolegle na ul. Półłanki zacznie obowiązywać zakaz ruchu dla samochodów ciężarowych.
Ulica Cechowa zostanie przebudowana Ulica Cechowa zostanie przebudowana
Jeszcze w tym roku planowana jest przebudowa ul. Cechowej na odcinku od ul. Łużyckiej do Niebieskiej (ok. 600 metrów). Zadanie to ujęte zostało w miejskim budżecie a termin rozpoczęcia prac budowlanych przewidywany jest na trzeci kwartał tego roku.
Zobacz nowy program i dodaj Kraków.pl do ulubionych! Zobacz nowy program i dodaj Kraków.pl do ulubionych!
Aktualności, wywiady, komentarze. Po Krakowie oprowadza i o atrakcjach oraz wydarzeniach w mieście opowiada Małgorzata Broszewska-Palenik z telewizja.krakow.pl. Zobacz program i dodaj Kraków.pl do ulubionych!
EuroTruck w Krakowie na dwa ostatnie dni turnieju EuroTruck w Krakowie na dwa ostatnie dni turnieju
Quick feet, czyli urządzenie do treningu umiejętności piłkarskich, refleksomierz oraz fotobudka – takie atrakcje będą czekały na krakowian w EuroTruck’u – ciężarówce promującej Mistrzostwa Europy UEFA EURO U21 Polska 2017. Pojazd pojawi się przed Galerią Krakowską na dwa ostatnie dni turnieju – 29 i 30 czerwca. Będzie do dyspozycji mieszkańców od godz. 12.00 do 19.00.
Terapeutyczne ogrody pomogą mieszkańcom DPS-ów Terapeutyczne ogrody pomogą mieszkańcom DPS-ów
Hortiterapia, czyli metoda terapii zajęciowej wykorzystująca rośliny i ogród w pracy z pacjentami cierpiącymi na depresję, zaburzenia psychiczne, autyzm, demencje starcze i niepełnosprawność będzie wykorzystywana w Krakowie. Porozumienie o współpracy w tej sprawie pomiędzy  Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Oddziałem Małopolskim Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a Gminą Miejską Kraków zostało podpisane 28 czerwca w siedzibie uczelni.
MPK kupuje kolejne ekologiczne autobusy MPK kupuje kolejne ekologiczne autobusy
W poniedziałek, 26 czerwca MPK w Krakowie ogłosiło dwa przetargi na zakup w formie leasingu finansowego łącznie 75 nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska autobusów. Zamówienia obejmują dostawę 38 autobusów przegubowych i 37 autobusów standardowych o długości 12 metrów.
Ruszają remonty nakładkowe na Krowodrzy Ruszają remonty nakładkowe na Krowodrzy
Przed nami seria remontów nakładkowych na terenie Krowodrzy. Pierwsze prace już się rozpoczęły na ul. Krowoderskich Zuchów i Spokojnej.
Pierwsza rocznica ŚDM – ruszyła rejestracja na koncert Pierwsza rocznica ŚDM – ruszyła rejestracja na koncert
Ruszyła rejestracja na koncert „Młodość – projekt życia”, organizowany w Krakowie w ramach obchodów pierwszej rocznicy Światowych Dni Młodzieży. Odbędzie się on w sobotę 29 lipca w TAURON Arenie Kraków. W obchody rocznicy ŚDM w Krakowie zaangażowani są znani artyści z Polski i zagranicy.
Jaka narracja dla Miejsca Pamięci KL Plaszow? Jaka narracja dla Miejsca Pamięci KL Plaszow?
Opowiedzenie o wydarzeniach, które miały miejsce na terenie byłego obozu KL Plaszow, to najtrudniejsze zadanie dla twórców powstającego tam Muzeum – Miejsca Pamięci. Tematem drugiego spotkania Rady Społecznej ds. utworzenia muzeum, której przewodniczy dr Marek Lasota, był scenariusz wypracowany przez zespół merytoryczny działający przy Muzeum Historycznym Miasta Krakowa od czerwca 2016 r.
Będzie się działo! Trzeci tydzień Bulwar(t)u Sztuki Będzie się działo! Trzeci tydzień Bulwar(t)u Sztuki
Na przełomie czerwca i lipca Bulwar(t) Sztuki wchodzi na pełne obroty. Teatr, kino i koncerty – to tylko niewielka część atrakcji, które czekają na mieszkańców nad Zalewem Nowohuckim. Do tego piknik w każdą lipcową niedzielę w godz. od 10 do 16.
Na historycznym szlAKu - półkolonie w Muzeum AK Na historycznym szlAKu - półkolonie w Muzeum AK
Muzeum Armii Krajowej zaprasza miłośników przygód w wieku 7-13 lat na warsztaty, wycieczki, gry i oczywiście… zwiedzanie. Po przedstawieniu teatralnym i wystawie, które były tematami poprzednich półkolonii, przyszedł czas na kroniki. Stworzenie księgi letniego wypoczynku to zadanie dla uczestników czwartej edycji wakacyjnych spotkań.
Jaki będzie nowy park w Czyżynach? Jaki będzie nowy park w Czyżynach?
Mieszkasz w Czyżynach? Chcesz zaangażować się w tworzenie parku w tej dzielnicy? Jeśli tak, przyjdź na konsultacje społeczne dotyczące projektu budżetu obywatelskiego „Nowy park w Czyżynach”. Spotkanie odbędzie się w środę, 5 lipca, o godzinie 18.00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących, os. Dywizjonu 303, nr 66. Na konsultacje zaprasza Zarząd Zieleni Miejskiej.
Spędź lato w MOCAK-u Spędź lato w MOCAK-u
W lipcu i sierpniu 2017 roku Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie organizuje cykl zajęć adresowanych do dzieci, młodzieży oraz dorosłych spędzających wakacje w mieście. Celem twórczych, interaktywnych spotkań jest umożliwienie im aktywnego wypoczynku. Podczas warsztatów uczestnicy poznają sztukę współczesną, stworzą własne prace, a także spotkają się z kuratorami i pracownikami Muzeum.
Pojedź rowerem do pracy Pojedź rowerem do pracy
Urząd Miasta Krakowa organizuje pilotażową kampanię „Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca… i tak w kółko”. Akcja rozpoczęła się 19 czerwca dwutygodniowym testem i będzie trwać kilka miesięcy.
Zapraszamy na „Letnie Tanie Kinobranie” do Kina Pod Baranami Zapraszamy na „Letnie Tanie Kinobranie” do Kina Pod Baranami
W dniach 30 czerwca - 31 sierpnia Kino Pod Baranami zaprasza na 11. edycję wakacyjnego festiwalu filmowego „Letnie Tanie Kinobranie”. W programie ponad 170 filmów podzielonych na dziewięć cykli tematycznych, których tegorocznym motywem przewodnim jest życie. Bilety na seanse w cenie 7 zł!
„Ogród dziwny. Drzewa w miniaturach średniowiecznych” „Ogród dziwny. Drzewa w miniaturach średniowiecznych”
Już 5 lipca o godz. 17:00 w Bibliotece Jagiellońskiej odbędzie się otwarcie wystawy pt. „Ogród dziwny. Drzewa w miniaturach średniowiecznych”. Na wystawie zaprezentowane zostaną wykonane wedle średniowiecznych technik miniatury, których wspólnym mianownikiem jest drzewo.
 
Kalendarium imprez  2017-06-28
cracovia