ikona - pogoda teraz poniedziałek, 22 października 2018, Filipa i Kordulii
5oC, 1027 hPa
wiatr: 4 km/h (NE)
pochmurno
Wybory 2018 – w II turze Jacek Majchrowski i Małgorzata Wassermann Wybory 2018 – w II turze Jacek Majchrowski i Małgorzata Wassermann
Według wstępnych wyników sondażu exit poll, na prezydenta Jacka Majchrowskiego zagłosowało 43,7 proc. krakowian, na Małgorzatę Wassermann 33,6 proc. 4 listopada odbędzie się II tura.
„Kraków – Nowa Huta Przyszłości” z unijnym dofinansowaniem „Kraków – Nowa Huta Przyszłości” z unijnym dofinansowaniem
W czwartek, 18 października, została podpisana umowa gwarantująca przyznanie unijnej dotacji, w wysokości 59 mln zł, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020, na budowę Strefy Aktywności Gospodarczej „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”. Umowę podpisali marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, członek zarządu województwa małopolskiego Grzegorz Lipiec, a ze strony spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości SA prezes Artur Paszko. W uroczystości wziął udział także prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Kraków zwiększy liczbę tanich przedszkoli Kraków zwiększy liczbę tanich przedszkoli
W przyszłym roku w Krakowie powstanie pięć nowych publicznych przedszkoli niesamorządowych, czyli takich, w których opłata nie może być wyższa niż 1 zł. Rozpoczną one działalność w budynkach należących do miasta, w których dziś działają przedszkola niesamorządowe. Wszystkie dzieci, które uczęszczają do przedszkoli w tych lokalizacjach, będą tam miały zagwarantowane miejsce także po zmianie formy organizacyjnej. W dodatku na korzystniejszych zasadach – rodzice nie będą już musieli płacić czesnego ani wpisowego.
Porozmawiajmy o wymianie paleniska Porozmawiajmy o wymianie paleniska
Obecny sezon grzewczy jest ostatnim sezonem, w którym można używać do ogrzewania węgla i drewna! 1 września 2019 r. na terenie Krakowa zaczął obowiązywać całkowity zakaz spalania paliw stałych - przypominają ankieterzy, którzy w październiku odwiedzają mieszkańców Krakowa. Zostało więc już tylko nieco ponad 10 miesięcy, by dokonać wymiany ogrzewania na proekologiczne.   
Przed nami III Krakowski Kongres Turystyki Medycznej Przed nami III Krakowski Kongres Turystyki Medycznej
Już po raz trzeci w naszym mieście odbędzie się Kongres Turystyki Medycznej, którego celem jest wykorzystanie potencjału medycznego w budowie produktów turystycznych. Tegoroczną edycję zaplanowano od 22 do 23 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Miasto rozwija system car sharingu Miasto rozwija system car sharingu
Gmina Miejska Kraków oraz krakowska spółka GO+EAuto podpisały porozumienie, na mocy którego zintensyfikowane zostaną realne działania na rzecz przystosowania stolicy Małopolski do car sharingu i upowszechnienia samochodów elektrycznych.
Pierwsza stacja do ładowania samochodów elektrycznych Pierwsza stacja do ładowania samochodów elektrycznych
W czwartek, 18 października, spółka Smart City Polska na placu Na Groblach oddała do użytku pierwszą stację ładowania pojazdów elektrycznych na terenie Krakowa. Jest to pierwsza tego typu inwestycja sektora prywatnego w Polsce, realizowana w oparciu o zapisy uchwalonej w styczniu tego roku ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Tym samym realizowane są zapisy porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych i systemu car sharing z 13 lipca 2017 r. między Gminą Miejską Kraków a Smart City Polska Sp. z o.o.
Przed nami turniej drużynowy w tenisie stołowym Przed nami turniej drużynowy w tenisie stołowym
W poniedziałek, 22 października, odbędzie się turniej drużynowy tenisa stołowego, w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży. Turniej dedykowany jest młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych.
Neal Larrabee z Sinfoniettą Cracovią uczcili Herberta Hoovera Neal Larrabee z Sinfoniettą Cracovią uczcili Herberta Hoovera
Amerykański pianista Neal Larrabee i orkiestra Sinfonietta Cracovia byli gwiazdami koncertu „Uczcijmy Hoovera” w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach. Ich wspólny występ stanowił zwieńczenie akcji Hoover Table zainicjowanej przez Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych.
Kraków Miasto Literatury UNESCO na Targach Książki Kraków Miasto Literatury UNESCO na Targach Książki
25 października rozpoczynają się 22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, uznawane za jedno z najważniejszych spotkań branży wydawniczej w Europie Środkowej. Stoisko Krakowa Miasta Literatury UNESCO po raz kolejny stanie się przestrzenią dla niezależnych oficyn zrzeszonych w grupie „Świadomi wydawcy”.
Tramwaj na Górkę Narodową - trwają badania archeologiczne Tramwaj na Górkę Narodową - trwają badania archeologiczne
Trwają badania archeologiczne na obszarze, po którym przebiegać będzie nowy odcinek linii tramwajowej z Krowodrzy Górki na Górkę Narodową. Pomiary, które realizowane są przez wykonawcę, mogą mieć wpływ na czas i zakres prac. Jak się bowiem okazuje, jest to teren bogaty archeologicznie – informuje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.
Wręczono Nagrody Miasta Krakowa 2018 Wręczono Nagrody Miasta Krakowa 2018
Wojciech Plewiński, Andrzej Sikorowski, prof. dr hab. Stanisław Grodziski, prof. dr hab. med. Agnieszka Słowik, prof. dr hab. med. Tadeusz J. Popiela i Joanna Mazur – to laureaci tegorocznej Nagrody Miasta Krakowa 2018. Ponadto wyróżnienie za najlepsze prace dyplomowe, których tematyka związana jest z Krakowem, otrzyma sześciu autorów. Uroczystość wręczenia Nagród Miasta Krakowa odbyła się w piątek, 19 października. Nagroda ma charakter finansowy, ponadto wymienione osoby otrzymały medale i dyplomy.
Tysiąc skarbów Krakowa – takiego albumu jeszcze nie było! Tysiąc skarbów Krakowa – takiego albumu jeszcze nie było!
„Tysiąc skarbów Krakowa. Dzieje i sztuka” – to najnowszy monumentalny album, opowiadający na nowo dzieje miasta przez pryzmat najcenniejszych obiektów dziedzictwa materialnego z kolekcji publicznych, kościelnych i prywatnych. Wydawnictwo jest próbą zbudowania nowej narracji o mieście, uwzględniającej najnowszy i nierzadko szybko się zmieniający stan badań dotyczący jego dziejów i tradycji. Publikacja została w całości sfinansowana przez miasto Kraków, którego władze zainspirowały Międzynarodowe Centrum Kultury do jej opracowania i wydania.
„Zgody 7” – nowe miejsce spotkań na mapie Nowej Huty „Zgody 7” – nowe miejsce spotkań na mapie Nowej Huty
„Zgody 7” to miejsce spotkań, które powstało specjalnie z myślą o wszystkich mieszkańcach Nowej Huty. W tym pierwszym przeznaczonym głównie dla mieszkańców punkcie InfoKraków można znaleźć informacje o wydarzeniach kulturalnych Krakowa, w tym przede wszystkim o tym, co dzieje się w Nowej Hucie. Docelowo ma to być także przestrzeń dla warsztatów, spotkań i innych lokalnych wydarzeń okołokulturalnych. Uroczyste otwarcie odbyło się w czwartek, 18 października.
Na Wzgórzach Krzesławickich powstał ogród prehistoryczny Na Wzgórzach Krzesławickich powstał ogród prehistoryczny
W piątek, 19 października, o godz. 16.30, przy ul. Zielony Jar na Wzgórzach Krzesławickich, otwarto kolejny park kieszonkowy. Motywem przewodnim nowego, urządzonego, zielonego miejsca w Krakowie jest prehistoria.
Krowodrza zyskała literacki park kieszonkowy Krowodrza zyskała literacki park kieszonkowy
W czwartek, 18 października otwarty został kolejny park kieszonkowy. Tym razem przy ul. Kronikarza Galla na Krowodrzy.
Nowy kompleks sportowy w Podgórzu Duchackim otwarty Nowy kompleks sportowy w Podgórzu Duchackim otwarty
W czwartek, 18 października, otwarto nowy kompleks sportowy przy Zespole Szkół Elektrycznych nr 1 im. Powstańców Śląskich na ul. Kamieńskiego 49. W uroczystości wziął udział prezydent Jacek Majchrowski.
Cracovia Maraton z certyfikatem IAAF Cracovia Maraton z certyfikatem IAAF
Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF odznaczyło Cracovia Maraton certyfikatem IAAF Bronze Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy.
Kraków najpiękniejszym miastem 75. Tour de Pologne Kraków najpiękniejszym miastem 75. Tour de Pologne
Kraków zdobył miano najpiękniejszego miasta 75. edycji wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Nasze miasto zwyciężyło w kategorii: „Miasto startu”. Wyróżnienia trafiły także do włodarzy miast: Jaworzno, Katowice i Wilamowice.
Kolejny „Park Krakowian” powstanie przy ul. Puszkarskiej Kolejny „Park Krakowian” powstanie przy ul. Puszkarskiej
Miasto pozyskało działki, które zostaną przeznaczone pod kolejny „Park Krakowian”. Gmina wykupiła działki w Podgórzu Duchackim przy ul. Puszkarskiej o łącznej powierzchni 3,56 ha, za 5,6 mln zł. Miasto za działki zapłaciło cenę niższą, niż wynikająca z operatów szacunkowych. Było to możliwe dzięki skutecznie przeprowadzonym negocjacjom z ich właścicielami. Jedna z działek należała do Anny Kosiniak-Kamysz. W internecie można znaleźć wiele nieprawdziwych informacji na temat tej transakcji, tymczasem dzięki zakupowi tego terenu, krakowianie zyskają kolejny park.
Kraków gościem światowego kongresu ruchu pieszego Kraków gościem światowego kongresu ruchu pieszego
Miasto Kraków, jako jedyne miasto z Polski i jedno z nielicznych z Europy, zostało zaproszone do udziału w międzynarodowej konferencji na temat komunikacji pieszej – Walk21. Jest to największy na świecie kongres o ruchu pieszych oraz jakości życia w miastach, a eksperci zaliczają go również do najważniejszych spotkań poświęconych tematyce urbanistyczno-transportowej. Od 19 lat przyciąga najlepszych decydentów, naukowców i urzędników z miast całego świata. W tym roku gospodarzem była Bogota.
Krakowska Karta Rodzinna – wybrano Partnerów Roku 2018 Krakowska Karta Rodzinna – wybrano Partnerów Roku 2018
17 października 2018 r. w Teatrze Bagatela odbyła się Gala Partnerów Programu Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele firm współpracujących z Urzędem Miasta Krakowa przy realizacji programu wspierającego rodziny wielodzietne, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, radni oraz rodziny.
 
Kalendarium imprez  2018-10-22
cracovia