Aktualności

Klub Opowieści – otwarta przestrzeń spotkań w NCK

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza dorosłych z dziećmi do Klubu Opowieści. Spotkania są formą otwartych warsztatów twórczych dla których materią jest słowo. Zaproszenie kierowane jest do tych, którzy lubią słuchać, zadawać pytania i szukać dziury w całym. Spotkania poprowadzi Jolanta Kogut.

Młodzi z Cosinusa na Wawelu

Od 18 kwietnia do 2 czerwca na Zamku Królewskim na Wawelu będzie można zobaczyć wystawę „Młodzi Wyspiańskiemu”. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace uczniów z nowopowstałego Liceum Sztuk Plastycznych Cosinus w Krakowie, które są efektem współpracy szkoły z Zamkiem Królewskim na Wawelu. Wystawa wpisze się w wystawę czasową „Wawel Wyspiańskiego”, której organizatorem jest Zamek Królewski na Wawelu.

Zamiast pisać do szuflady weź udział w konkursie na Książkowy Debiut Poetycki

Tych, którzy tworzą poezję, a nie mieli jeszcze okazji czy odwagi, by swoją twórczość wydać, zachęcamy do udziału w 11. edycji Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki. Nagrodę w konkursie stanowi wydanie wybranego przez jury tomu poetyckiego, spotkanie autorskie oraz promocja książki podczas tegorocznej Nocy Poezji. Zgłoszenia można przekazywać do 30 kwietnia.

Premiera „Treasure” z udziałem reżyserki na otwarcie Mastercard Off Camera 2024

Niemiecka reżyserka Julia von Heinz osobiście przywita gości Gali Otwarcia 17. edycji Mastercard Off Camera w Krakowie podczas europejskiej premiery swojego najnowszego filmu pt. „Treasure”. To ekranizacja autobiograficznej powieści Lily Brett, w której Lena Dunham wciela się w rolę dziennikarki muzycznej Ruth, wyruszającej wraz z ojcem ocalonym z Holokaustu (Stephen Fry), w emocjonującą podróż z Nowego Jorku do Polski, by odnaleźć żydowskie korzenie swojej rodziny. Ich pełna wzruszeń trasa wiedzie przez Warszawę, Łódź, Kraków aż do Auschwitz-Birkenau. Pokaz specjalny filmu odbędzie się 26 kwietnia.

Kwiecień w galeriach Nowohuckiego Centrum Kultury

W kwietniu Nowohuckie Centrum Kultury otworzy w swoich galeriach aż pięć nowych wystaw, które będzie można oglądać przez siedem dni w tygodniu. Wstęp wolny.

Teatr Figur zaprasza na spektakl „Strefa bezpłatnego parkowania, czyli osiedlowe love”

Kraków bez kamienic, brukowanych ulic i widoku na Wawel? Bez smoka, Lajkonika i kawy na rynku? Tak! W spektaklu Teatru Figur „Strefa bezpłatnego parkowania, czyli osiedlowe love”, który odbędzie się 20 i 21 kwietnia o godz. 20.00, widzowie przeniosą się na dalekie peryferie, gdzie o krakowskim smoku nikt już nie pamięta, a Lajkonik to po prostu paluszki.

Zrównoważony rozwój w Apteka Designu

Hasło pasma programowego realizowanego w Aptece Designu od kwietnia do czerwca brzmi „Zrównoważony rozwój”. Punktem wyjścia jest dla Agenda 2030 przyjęta przez wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ rezolucją Zgromadzenia Ogólnego 25 września 2015 roku w Nowym Jorku. Określa 17 celów zrównoważonego rozwoju, które powinny zostać osiągnięte przez świat do 2030 roku.

Zapraszamy w kwietniu do MIT

W MIT można spędzić czas rodzinnie, dlatego zapraszamy do wspólnej zabawy na warsztatach dla dzieci i dorosłych. Zajęcia wprowadzą w tematy inżynierii miasta. Wykonywane samodzielnie doświadczenia tłumaczą świat techniki i sprawiają, że zasady fizyki są łatwiejsze do zrozumienia.

Kwiecień w pałacu Potockich

Tradycyjnie program wydarzeń w obiekcie przy Rynku Głównym 20 wypełniony jest premierami literackimi, warsztatami dla dzieci i dorosłych oraz panelami dyskusyjnymi. W kwietniu spotkamy się m.in. z Martą Hermanowicz, Michałem Bilewiczem, Bogdanem de Barbaro, Rafałem Matyją i Anną Różą Burzyńską. Porozmawiamy o poliamorii, zmieniającym się Krakowie, palestyńskiej poezji, roli gier cyfrowych w życiu osób starszych oraz średniowiecznych (pre)feministkach. Nie zabraknie koncertu, a także wydarzeń zamkniętych i specjalnych. Na przełomie kwietnia i maja w pałacu zagości ponownie Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard Off Camera!

Dwie dekady krakowskiej kultury

Ostatnie dwie dekady to czas wielu istotnych zmian w krakowskiej kulturze, w przestrzeni zarządzania dziedzictwem kulturowym miasta, a także w rozwoju nowoczesnych funkcji kulturalnych. Dzięki udziałowi środków europejskich powstawały instytucje i obiekty generujące nowe miejsca pracy, jak też istotny wpływ społeczny i ekonomiczny. Kraków jest jednym z najbardziej fascynujących kreatywnych ośrodków w kraju i w Europie.