Aktualności

Kierunek – zieleń! ParkoBus rusza w drogę

Już od kilku lat wspólnie podróżujemy ParkoBusem po wyjątkowych i często nieznanych zielonych miejscach w Krakowie. Wycieczki zaplanowane w tej edycji pokażą różnorodność świata przyrody, która w zależności od pory roku, potrafi wzbudzać ciekawość. Po zielonych zakamarkach, ze zwróceniem uwagi na życie zwierząt, już 27 kwietnia, poprowadzą uczestników edukatorzy przyrodniczy oraz przedstawiciele środowisk naukowych.

Historia bez sztampy – Kraków docenia nieszablonowych nauczycieli

Tak uczyć o historii, również tej lokalnej, by młodzież chciała stawiać pytania, wychodziła z poczuciem niedosytu, a może i rozpoczynała samodzielne poszukiwania... – Kraków ma takich nauczycieli i co roku wyróżnia ich prestiżową Nagrodą im. Tadeusza Słowikowskiego. 26 marca do grona jej laureatów dołączył Robert Pletnia z IV Liceum Ogólnokształcącego. Nauczyciel, który stawia na różnorodność i interakcję, potrafi łączyć klasyczną pracę „na źródłach” z multimediami i tym, co niosą nowoczesne technologie.

Młode talenty krakowskiej gastronomii

Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych to jedna z wizytówek jej organizatora – Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie. W ciągu 25 lat w tych prestiżowych zawodach wystartowało ponad tysiąc uczniów. W tym roku w czterech kategoriach: kucharz, cukiernik, barman i kelner rywalizowała młodzież z 33 szkół z Polski, Słowacji, Czech i Gruzji.

Młodzi krakowanie, zgłoście kandydatów do Nagrody Weyssenhoffa

Nauczyciele, trenerzy, edukatorzy, instruktorzy harcerscy, streetworkerzy, pracownicy świetlic czy młodzieżowych domów kultury – osoby pracujące z młodzieżą i dla młodzieży mogą zostać laureatami Nagrody im. Antoniego Weyssenhoffa. Kandydatów do tej nagrody zgłaszają młodzi ludzie. Mają na to czas do 30 kwietnia.

Konferencja o zrównoważonej architekturze środowiska mieszkaniowego

Politechnika Krakowska zaprasza do udziału w V międzynarodowej konferencji „Wyzwania stojące przed zrównoważoną architekturą środowiska mieszkaniowego”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 19–20 kwietnia w formie stacjonarnej i online na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Angielski z Future4Me nie zniknie z krakowskich szkół. To fake news

Małe grupy, nacisk na umiejętności komunikacyjne, ciekawostki o krajach anglojęzycznych, metody aktywizujące uczestników – dodatkowa nauka języka angielskiego w takiej formule sprawdza się w krakowskich szkołach podstawowych. Jest w całości finansowana przez miasto w ramach programu Future4Me. I będzie kontynuowana także w roku szkolnym 2024/2025.

Krakowskie szkoły zapewniają posiłki i dbają o ich jakość

Każdy krakowski uczeń uczęszczający do samorządowej szkoły podstawowej może na długiej przerwie zjeść gorący posiłek – skorzystanie z niego jest dobrowolne i odpłatne. Obiady serwowane w szkolnych jadalniach gotowane są na miejscu, o ile szkoła ma własną kuchnię, albo dowożone w formie gotowych potraw. Niezależnie od tego, jak powstają, muszą spełniać odpowiednie normy żywieniowe i przyczyniać się do zbilansowania uczniowskiej diety.

Licealiści „W rytmie Krakowa”

„W rytmie Krakowa” – to nazwa nowej akcji społecznej, którą prowadzą krakowscy licealiści w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Ma ona na celu przybliżenie młodym mieszkańcom Krakowa kulturę i historię miasta, w którym mieszkają. – Zauważyliśmy, że nasi znajomi nie znają historii swojego miasta i nie do końca orientują się, jakie wydarzenia kulturalne się w nim obecnie odbywają – mówią organizatorzy.

W symbiozie z klimatem – zapisz się na warsztaty

Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” zachęca uczniów krakowskich szkół oraz rodziny i znajomych do udziału w bezpłatnych zajęciach. Warsztaty, inspirowane krakowskimi legendami, będą dotyczyły zmian klimatu i kwestii dbałości o naszą planetę. Zaplanowano trzy terminy, w każdy pierwszy wtorek miesiąca. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy.

5. edycja Krakowskiej Akademii Klimatu

Trwa 5. edycja Krakowskiej Akademii Klimatu, czyli wydarzenia z zakresu edukacji ekologicznej przeznaczonego dla młodzieży z krakowskich szkół. To cykl comiesięcznych spotkań w sali Nowohuckiego Centrum Kultury łączący wiedzę na temat ochrony środowiska z pokazami filmowymi najlepszych filmów ekologicznych ostatnich lat. To także dyskusje z twórcami filmów, ekspertami ONZ i przedstawicielami Miasta Krakowa odpowiedzialnymi za politykę zrównoważonego rozwoju.