Norymberga

MPK w Krakowie wyremontowało dwa historyczne wagony Zeppelin

Kraków i Norymberga w wyjątkowy sposób rozpoczynają obchody jubileuszu 45-lecia współpracy. W walentynki, 14 lutego, w hali Stacji Obsługi i Remontów MPK SA w Krakowie zostały zaprezentowane dwa wyremontowane wagony Zeppelin, których historia połączyła oba miasta. Jeden z nich w kolorze zielonym, trafi do Norymbergi. Drugi Zeppelin, niebieski, to tramwaj, który dołączy do kolekcji historycznych pojazdów krakowskiego przewoźnika.

Zabytkowe wagony Zeppelin symbolem 45-letniej przyjaźni Krakowa z Norymbergą

We wtorek, 14 lutego Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z Burmistrzem Norymbergi Panem Christianem Vogelem. Tematem kurtuazyjnego spotkania była historia i przyszłość liczącej już 45 lat współpracy Krakowa i Norymbergi.

Ołtarz Wita Stwosza już po konserwacji

Dobiegły końca prace konserwatorskie ołtarza Wita Stwosza. Dzięki renowacji, poprzedzonej specjalistycznymi badaniami i ekspertyzami, jeden z najsłynniejszych polskich zabytków odzyskał blask i kolory, jakie mogli podziwiać mieszkańcy średniowiecznego Krakowa. Miasto wsparło prace konserwatorskie kwotą 1 150 000 zł.

Spektakl teatralny „Lady Dada”

31 stycznia o godzinie 19.00 na platformie www.playkrakow.pl odbyła się premiera dwugodzinnego spektaklu teatralnego „Lady Dada”. Dostęp do materiału video jest bezpłatny. Wyprodukowany przez Dom Norymberski w Krakowie spektakl jest  kolejnym  etapem realizowanego przez placówkę, szeroko zakrojonego, projektu przybliżającego niezwykłą postać artystki baronessy Elsy von Freytag-Loringhoven.

Zabytkowy wagon „Zeppelin” wraca do Krakowa po drugie życie

Norymberski wagon „Zeppelin” z początku XX wieku, który był eksploatowany w Krakowie od 1941 roku do początku lat 70. XX wieku (woził pasażerów do lat 60., a następnie przez kilka lat był pojazdem technicznym), wraca do stolicy Małopolski. Po raz drugi przejdzie renowację w Stacji Obsługi i Remontów MPK SA. Tramwaj dotarł do naszego miasta na specjalnej lawecie.

Międzynarodowy Dzień Pantery Śnieżnej – Irbisa

Irbis śnieżny, pantera śnieżna, leopard śnieżny i uncja – wszystkie te nazwy stosuje się na określenie pięknego środkowoazjatyckiego kota, niestety jak wiele gatunków zagrożonego wyginięciem. Ocenia się, że środowisko naturalne – tereny położone na wysokości nawet 6000 m n.p.m. – zamieszkuje obecnie od 4000 do 8000 irbisów, natomiast w ogrodach zoologicznych na całym świecie, żyje ich ok. 600. Od 2014 roku 23 października obchodzony jest międzynarodowy dzień tego gatunku.

Świat pamięta o rocznicy ruchu „Solidarność”

wieczorem 31 sierpnia w wielu miejscach na całym świecie na znanych budynkach i obiektach wyświetlone zostało rocznicowe logo ruchu związkowego „Solidarność” lub polskie barwy narodowe. Hołd historycznemu znaczeniu pierwszego niezależnego związku zawodowego dla utworzenia wolnej Europy Środkowo-Wschodniej oddały m.in. miasta partnerskie Krakowa: Budapeszt (Most Łańcuchowy), Bratysława (Zamek), Wiedeń (Ringturm) oraz bliźniacza Norymberga (Dom Krakowski).

CURT MAGAZINE: nowy nadburmistrz Norymbergi chwali otwarty Kraków

13 sierpnia 2020 r. w wydawanym w Norymberdze magazynie kulturalnym „CURT” ukazał się wywiad z nowym nadburmistrzem tej metropolii. Marcus König wypowiada się tam m.in. na temat aktualnego w Niemczech tematu zrywania kontaktów partnerskich z polskimi gminami, które zadeklarowały się jako tzw. „strefy wolne od LGBT”. W kontekście walki z dyskryminacją społeczności LGBT nadburmistrz König parokrotnie powołuje się na pozytywny przykład Krakowa, jako miasta otwartego i tolerancyjnego. Mówi także o ostatnich wydarzeniach w Polsce i wystosowanym przez Prezydenta Jacka Majchrowskiego apelu do społeczności LGBT.

Norymberga do Przyjaciół mówi wierszem

Miasto Norymberga od kilku dekad utrzymuje kontakty z miastami partnerskimi, współpracuje z nimi w wielu dziedzinach, a Biuro Stosunków Międzynarodowych Miasta Norymbergi co roku organizuje, koordynuje lub wspiera od 400 do 500 różnych działań.

Józef Kuś. Z trąbką do Norymbergi

Ponadsiedemdziesięcioletni dziś Józef Kuś to emerytowany pracownik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie, któremu trąbka od wczesnych lat chłopięcych pomaga ciekawie przeżyć każdy dzień.