Aktualności

Ersan Pekin stypendystą w ramach programu ICORN

„Wolność artystycznej wypowiedzi została w Turcji całkowicie zniesiona” – mówi Ersan Pekin, turecki publicysta i pisarz, któremu miasto Kraków udzieliło właśnie bezpiecznego schronienia w ramach programu Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN.

Warszawa dołącza do międzynarodowej sieci miast schronienia ICORN

Do Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN, dołączyła właśnie Warszawa. To efekt kilkuletnich starań, w które zaangażowane było również nasze miasto. To także wynik współpracy i działań skoncentrowanych na rozszerzaniu sieci zapewniającej bezpieczny azyl twórcom i obrońcom praw człowieka, którzy nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnych krajach.

Konserwacja Ołtarza Wita Stwosza wyróżniona Europejską Nagrodą Dziedzictwa

Komisja Europejska i Europa Nostra ogłosiły dzisiaj 30 laureatów Europejskiej Nagrody Dziedzictwa / Nagrody Europa Nostra 2023. Wśród nich w kategorii Konserwacja znalazł się Ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

Gmina Michałowo z Nagrodą im. Pawła Adamowicza

13 stycznia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Pawła Adamowicza – samorządowca, który stał się symbolem walki o wartości europejskiej solidarności. Tegorocznym laureatem Nagrody został kandydat zgłoszony wspólnie przez Kraków i Wrocław – Miasta Literatury UNESCO i miasta ICORN. Gratulujemy Gminie Michałowo i burmistrzowi Markowi Nazarko, którzy reprezentują mieszkańców pogranicza polsko-białoruskiego.

Kraków stolicą branży spotkań w ramach 61. ICCA World Congress

W niedzielę, 6 listopada, Kraków zamienił się w stolicę branży spotkań, organizatorów konferencji, kongresów i targów. A to dzięki światowej rangi wydarzeniu – ICCA World Congress, którego 61. edycja odbyła się w naszym mieście. Kongres w Polsce zagościł po raz pierwszy i trwał do 9 listopada. Był okazją do wymiany specjalistycznej wiedzy, zawierania relacji biznesowych, a także ukazania możliwości polskiej branży turystyki biznesowej.

Solidarność i wolność słowa – Zgromadzenie Generalne ICORN w Gdańsku

W dniach 8 – 10 czerwca 2022 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyło się Zgromadzenie Generalne Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN. Spotkanie przedstawicieli 250 miast świata było okazją do zaprezentowania doświadczeń Krakowa w obszarze organizowania rezydencji ochronnych dla prześladowanych twórców.

Dyrektor ZTP Łukasz Franek w Zarządzie EMTA!

EMTA (European Metropolitan Transport Authority), czyli Związek Europejskich Metropolitalnych Zarządów Transportu, to jedna z najważniejszych organizacji zrzeszających organizatorów transportu zbiorowego. Kraków jest jej członkiem od 2019 roku jako drugie, po Warszawie, miasto w Polsce. W kadencji 2021-2023 dyrektor ZTP Łukasz Franek został wybrany na członka zarządu EMTA.

Konkurs plastyczny „Światowe Dziedzictwo – Młodzieńcza Wizja 2021”

W 1993 roku Bańska Szczawnica (Banska Štiavnica), średniowieczne miasto górnicze na Słowacji, zostało wpisane na Listę UNESCO. Od tego czasu, Urząd Miasta Banska Štiavnica, aktywnie współpracujący z Krakowem w Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa, co roku zaprasza dzieci w wieku szkolnym do podzielenia się swoją kreatywnością i przedstawienia własnej wizji miasta światowego dziedzictwa. Zaproszenie dla młodych krakowian, również i w tym roku, przesłała na ręce Prezydenta Krakowa Burmistrz Bańskiej Szczawnicy. Dlatego zachęcamy do udziału w 27. edycji międzynarodowego konkursu plastycznego „Światowe Dziedzictwo – Młodzieńcza Wizja 2021".

Pierwszy w Polsce stypendysta SAR gości w Krakowie

Instytut Kultury Willa Decjusza we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim rozpoczął realizację Programu Rezydencji w ramach międzynarodowej sieci Scholars at Risk. Na początku grudnia 2020 roku instytut przyjął pierwszego w Polsce stypendystę SAR – prof. Candana Badema – znanego tureckiego historyka, którego w ostatnich latach dotknęły represje w związku z falą zwolnień na uniwersytetach.

Światowy Dzień Miast

W czasie posiedzenia w Szanghaju w 2014 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wyznaczyło 31 października jako Światowy Dzień Miast w celu promowania zainteresowania społeczności międzynarodowej globalną urbanizacją, a także wzmocnienia współpracy między krajami i miastami dla wykorzystania wszelkich rozwiązań wspierających zrównoważony rozwój miast. Ideą nadrzędną jest hasło: Lepsze miasta – lepsze życie, urbanizacja jest zatem postrzegana jako główny element rozwoju społeczeństw.